Asansör Etiketleri

Asansörler, yüksek katlı binalarda katlar arası geçişi kolay kılmaktadır. Fakat diğer kullanıma açık aletler gibi asansörlerinde belirli periyotlarda bakım onarımı yapılması gerekmektedir. Asansörler yılda minimum bir defa zorunlu olarak bakım görmektedir.

Asansörün güvenliği ve kullanan kişilerin sağlığı açısından için bu durum hukuk yasalarınca güvence altına alınmaktadır.

Asansör bakım işleminin zamanında yapılmaması, değiştirilmesi gereken parçalar olmasına rağmen kullanıma açık olması, kullanan kişilerin çeşitli kaza riskleriyle karşılaşmalarına neden olabilir. Dolayısıyla asansörler için kullanılan renk etiketleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Asansör Etiket Türleri

Asansör etiketleri kullanıcıları açısından dikkat çekici olması ve uzun ömürlü olması da önemidir. Dolayısıyla etiketin imalatı da önemli etkenlerden birisidir. Görsellik ve koruyuculuk açısından pvc – leksan etiket günümüzce tercih edilen etiket çeşitlerindendir.

Seri üretim için daha uygun ve zahmetsiz olan kullanıcılarca tercih edilen diğer bir etiket çeşidi ise folyo etiket çeşididir. Koruyuculuk açısından kullanışlı ve seri üretime elverişli bir yapısı vardır.

Reklam amaçlı kullanılabilecek ilgi çekici bir diğer etiket türü ise damla etiket çeşididir. Bu etiket çeşidi 3 boyutlu yapısı ile şık ve göze hitap eden canlılık açısından oldukça kullanışlıdır. Üzerindeki yazıları daha görünür ve canlı kılmaktadır.

Fiyatlama, bilgi verme, açısından en çok kullanılan etiket türü ise kuşe etiket türü olup suya dayanıklı yapısı ile kullanışlıdır.

Hava koşullarına, toz, nem gibi durumlara dayanıklı etiket türü ise membrane switch etiket türüdür. Kullanıcılar tarafından ortam koşullarına göre tercih edilmektedir.

Asansörü kullanacak kişi asansörün ne kadar güvenli olduğu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Asansör kullanıcılarının bu bilgilere erişmesi için renk etiketleri kullanılmaktadır.

Mühendis ve uzman denetleme kurumları açısından yapılan bu denetimlerde, asansörün aktif durumunu gösteren ve her biri farklı anlam ve bilgi taşıyan etiketler ile asansörler işaretlenmektedir.

Bu renklerin anlamları hakkında bilgi sahibi olmak kullanıcılar için önemlidir. Asansörler kullanımları için gerekli bilgilerin tümü alüminyum ve metal etiket türleri üzerinde bulunarak uzun süreler deforme olmadan kullanılıyor.

Etiketlerin Renklerine Göre Anlamları

Asansörlerdeki renk etiket işaretleri, Asansör Etiket Yönetmeliği tarafınca 4 ayrı grupla ifade edilmektedir.

  • Kırmızı etiket
  • Sarı etiket
  • Mavi etiket
  • Yeşil etiket

Bu dört etiket türü kullanıcıların asansörün aktif durumu hakkında bilgi edinmesine olanak sağlar. Her bir etiket farklı anlamlar ifade etmektedir.

Kırmızı Etiket

Can güvenliğiniz açısından en yüksek risk oluşturan ve kısa zaman içerisinde sorunun giderilmesi beklenen asansörlere yapıştırılan etiket türüdür. 30 gün içinde risk durumu giderilmelidir. Eğer bu süre zarfında sorun giderilmezse, belediye yetkilileri asansörü mühürleyerek, kullanıma kapatır.

Sarı Etiket

Asansör kontrolleri sonucunda can ve mal güvenliği doğrultusunda sorun ve risk barındıran asansörler için kullanılan etiket türüdür. 60 gün içinde sorunların giderilmesi beklenir. Kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulur.

Mavi Etiket

Mavi renk etiket asansörün daha güvenli olduğunu belirtmek için kullanılır. Mavi etiket ile işaretlenen asansörlerin kullanılmasında bir sakınca görülmez. Mavi etiketler, bakım ve onarım gerektiren küçük noktaların olduğuna işaret etmektedir. Onarım süreleri 12 aydır.

Yeşil Etiket

Uzman mühendislerce yapılan test ve denetimler sonucunda, can ve mal güvenliğiniz açısından hiçbir risk teşkil etmeyen asansörler için kullanılan etiket türüdür.